Skorozáživný krasovíkend, aneb další skoropokusy o poznání

Rubrika: Aktuality

S počátkem každého nového roku nám všem naskakují obrovské množství povinností. První z nich začíná úderem půlnoci, a to otevřít láhev šampaňského. Další úkoly se navalují ihned poté. Musíme sami sobě slíbit, že přestanem kouřit. Někteří chceme přestat pít, jiní pít začínaji. Není nad to, mít za rok s čím končit. My pomatenci, kteří věříme v objevení tajemné cesty do podzemní říše se snažíme si dávat závazky že zhubnem na polovic, aby plazivky pro nás zatím nedostupné byly v dalším období pouhou legrací. Tyto naše naše noční můry mohou být proto bezostyšně nahrazeny nočními můrami jinými, a to těmi spojenými s blížícím se termínem podání daňového přiznání. Pro jedince, kteří se rozhodli trávit svůj volný čas organizovaně, vyvstávají i další ponovoroční oficiality. Těmito jsou zákonem o občanských sdruženích předepsané výroční schůze. Ale každé zlo je vždy k něčemu dobré. Člověk alespoň pozná svoje spolubadatele. Lidé, se kterými se pravidelně setkáváme na pracovních akcích v oblastech svého zájmu nám nejsou vzácní. O to vzácnější jsou nám lidé, které v jeskyni nepotkáme, jak je rok mezi výročkami dlouhý. Holt, každý má své různé priority, rúzné oblasti zájmu. Od lidí, se kterými spolupracujeme se nedozvíme, co děláme dobře a co špatně. Hrajem na stejné vlně. Proto nám tato řídká setkání s touto druhou skupinou jedinců přináší mnoho užitečného. Krom druhořadých rad jak co máme dělat se dozvídáme i ty nejpodstatnější. Co dělat nemáme, a pokud by to aspoň trošku šlo zařídit tak ani nesmíme. Třeba objevovat. Třeba místo toho sedět u řeky a krmit kačenky.

V duchu blížící se výroční schůze ZO 6-01 jsme se vydali v čtvrteční podvečer do oblasti zájmu našeho, Odporného komínu. Události předešlých týdnů nás nabudili k určitým očekáváním. Výskyt tajemných zvuků, které byly vyvolány obrovským průvanem v oblastech stovek metrů od volných nepodzemních prostor. Výskyt kulmských břidlic v oblastech a výškách, kde by je nikdo neočekával a nemají tam logické opodstatnění. Blížící se spojení s nedávnými objevy HMŠ. Společně s Kolbim jsme se vysoukali do oněch inkiminovaných nejvyšších míst pracoviště. Naděje, že nadcházející den oznámíme celému širokému plénu badatelů nejnovější postupy však upadla s našim průstupem do koncových, zatím známých míst. Proudnice umístěná předešlý víkend sice udělala na rozdíl od lidského faktoru svůj zasloužený díl práce, ale přisvé činnosti uvolnila i jeden z bloků, který se v sedimentech uschován nacházel. Tento mazlík o váze asi sto kilogramů sice budil zasloužený respekt, ale znemožnil nám nahlédnout do míst vlastní čelby. Pouklízeli jsme alespoň jeho menší bratříčky do bezpečnějších míst, kde nás neohrožovaly při sestupu a následném budoucím výstupu na pracoviště.

Pátek už byl oním dlouho očekávaným dnem. Dnem setkání velkého počtu bývalých, současných i budoucích blátotlačků. Lidí, které na temných a vlhkých prostorách lákají různé, mnohdy i protichůdné skutečnosti. Výroční schůze se zdařila, lidí se sešlo mnoho. Pěkně jsme si poklábosili, schůzovní gulášek byl vynikající. Sice se tento den i přes obrovský počet zůčastněných osob v jeskyni neudělalo vůbec nic, ale aspoň jsme se dozvěděli i nedozvěděli mnoho věcí. Poznatek, že kdo nic nedělá nic nezkazí je taky poznatek.

Sobota byla prvním regulérním bádacím dnem. Většina aktivní části skupiny sice odjela na již dříve domluvenou exkurzi do jedné nejmenovatelné lokality mimo MK, ale my zbylí jsme se určitě taky nenudili. O zpestření dne se nám postaral Alda Havel, který přivezl skupinku skautů a hlavně skautek. Tito nám opět velice výrazně pomohli s úpravou Nové BS a za to dostali obvyklou odměnu v podobě exkurzního kolečka. Díky velice vysokým vodním stavům v jeskyni, které byly způsobeny prudkým oteplením v posledních dnech byla moje oblíbená trasa doplněna o jindy nepoužitelné atrakce. Našim hostům a hosticím se určitě líbily vložky typu pád po hlavě do rozbouřeného Jedovnického potoka, či plavba hučícími Kaňony. Pevně věřím, že se s nimi opět brzy setkáme. Aldo dík, více takových :-) . Po rychlém osušení a ohřátí se jsem vyrazil do jeskyně znovu. Tentokrát v doprovodu Předsedy jsme se v Odporňáku věnovali odstranění onoho mazlíka, který nám bránil v průstupu na čelbu. Za použití různých hmatů a chmatů se nám podařilo jej překulit zpátky do míst, kde nezavazí a pěkně si hajá na bezpečném místě.

V neděli jsme se vydali do jeskyně také. Mě s Kukličem opět doplnil pro nedělní akce už nepostradatelný Dagmarák Vláďa. Vydali jsme se opět šedesát metrů nad aktivní tok Jedovnického potoka, abychom provedli další hydroopatření pro kýžený další postup. V podvečerních hodinách jsme se se střední částí krasu rozloučili a vydali se do svých domovů rozjímat, jestli by nám nebylo lépe v domově důchodců.

Průměr: 5 (hlasujících: 3)

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".

Syčáku, nemáš vůbec

Obrázek uživatele Aleš
Syčáku, nemáš vůbec zač. I já děkuji tobě, že ses o lidi za mě vzorně postaral. I přes uplavané boty se akce moc líbila.

Aldo, určitě líbila. Ve

Obrázek uživatele Hadař
Aldo, určitě líbila. Ve čtvrtek večer se na základně stavila jedna kočena z té partie, a už má domluvenej termín pro sebe a kamošku ( asi jí ta kamoška přebrala kluka :-) ). Zbytek skupiny údajně marodí. Asi nepijou RUM

Zdravím z vyhřátého

Obrázek uživatele M.Golec
Zdravím z vyhřátého skotského hotýlku, který bych tak rád vyměnil za špinavou chatu v nejmenovaném Křtinském údolí. Opět děkuji za tvůj report a jsem rád, že i těm méně šťastným, co nemohou momnetálně do jeskyně, umožňuješ elementárně být "in" a "into". Přemýšleje nad záludnými otázkami, kterou z nich ti položit, vybírám tuto: "co ty kulmáky, jak to s nima je, jsou tam? Jsou velké a je jich hodně? Přemýšlíš o nějakých hypotézách, kam by případně mohly směřovat? Tak nic hloupějšího mě nenapadlo. Jo a hlavně bacha na mazlíky, lovu zdar, M.

Ano, líbila!!!! Mohu

Obrázek uživatele Hastrmánek

Ano, líbila!!!! Mohu potvrdit jako přímá účastnice, která bohužel zachránila jen jednu uplavávající botu... :-(
Teorii o přebraném klukovi musím vyvrátit:-)
A abych byla upřímná, tak jsem onemocněla taky. Což bude určitě absencí RUMu... :-D Naštěstí k neobvykle rychlému uzdravení napomohlo svařené víno a nepolevující nadšení a chuť si vše zopakovat!!!
PS: Škoda, že tintítko jako jsem já, je při práci v jeskyni k ničemu:-( Určitě bych se přidala k nějaké pracovní akci.
M.

Právě se mě dostalo

Obrázek uživatele Hadař
Právě se mě dostalo velice milého poznatku. Vždycky mě potěší, když se někdo ozve a projeví o to naše blatíčko zájem opakovaně. Maruška, kterou i sám Předseda nazval šikovnou holkou :-) , sleduje dění na webu a zřídila si na jeskyňářovi účet. Těší mě, že jsou i lidé, kteří mají zájem o bádání a poznání. Poslední dobu jsem se bohužel setkával většinou s lidmi, kteří by jen házeli klacky pod nohy a jakékoliv aktivity nejradši zarazili. Maruško, nemáš pravdu, že "tintítko" , jak o sobě píšeš se nemůže zúčastnit bádací akce. Znám několik holek, dle Tvé klasifikace tintítek, které jsou perfektní jeskyňářky. Skutečná jeskyňařina není jem tahání a přemisťování tun materiálu. Hodně jde o spolupráci a vzájemnou důvěru, kdy každý na daném projektu dělá to, na co má nejlepší dispozice. Víc Ti napíšu v odpovědi na email, který jsi mi poslala.

Marťo, hodně

Obrázek uživatele Hadař
Marťo, hodně přemýšlím.Nad kulmákama nad vším možným. Byly časy kdy jsem z povzdálí sledoval určité věci .Zdaleka se nejednalojen o BS. Dnes je chápu víc než dobře. Mám pře dopsáním nový článek, je to otázka minut, kdy si ho sám vložím.. to alenení podstatné. Trošku mě mrzí že svému okruhu čtenářů nebudu moct dát to, co bych měl . Plácám v posledním i v tom, co zveřejním za chvíli věci, které bohužel nezasvěcený nepochopí.Vím, že to nemá žádný vnější efekt ale nemůžu jinak. Prostě to  ve mě je a momentálně nemůžu psát jinak.  Osobně ale věřím tomu že se situace změní tak, že se bude znovu normálně bádat a o díčích výsledcích nakloněná veřejnost seriozně informovat.Jinak k realitě ten kulm tam je, snažímse jeho původ objevit. Ale bohužel situace v bádání je hodně těžká. Ale máme diskokouli,takže není potřeba truchlit

Jen malou repliku na

Obrázek uživatele Martin.G
Jen malou repliku na kolegyni, která nenabyla větší tělesné váhy a byla pravděpodobně zmáchána v Kaňonech. Při tříletém kopání přístupu do Svozilky a pak hlavně Větrného tunelu se zůčastnilo na 90 lidí, domácích, přespolních a hodně opravdu nadšených hostů, co si tímto pro sebe objevily krásu jeskyně. Přes dobrou polovinu to byly holky a řekněme že polovina z nich měla rozhodně pod 50 kilo, jejich vytrvalost a nasazení byla právě v porovnání s tělesnou vahou neuvěřitelná. Ona každá lódna měla tak 10-15 kg váhy! Smýkaná po ušlapané zemi v úzké chodbě, každá akce tak v pěkném tempu trvala 2-3 hodiny. 30-100 lóden za akci a k tomu vydýchaný vzduch plný CO-čka! Viděl jsem hodně borců sténat jako "baby" a "tintítka" makat jako Bulhaři (popř. Ukrajinci). Nu, to jen tak na okraj...pěkné bádání, M:

Marťo, Tvoji repliku jen

Obrázek uživatele Hadař
Marťo, Tvoji repliku jen doplním malým poznatkem z právě končícího víkendu. Toto  "Tintítko" s námi strávilo oba víkendové dny a obdivuji ji. Díky souhře různých náhod a činností v jeskyni  jsem měl možnost ji průběžně seznámit  s převážnou částí BS. Obdivuji její výkon, kdy v sobotu v jeskyni strávila cca 9 hodin, nachodila, nalezla a proplazila skoro deset kilometrů. V neděli byl její výkon velice obdobný. A to vše v místech ne vždy jednoduchých. Od Barovky až po Srbský sifon A po tom všem má stále zájem se zúčastnit dalších akcí. Opravdu velice slušný výkon, za který by se nemuselo stydět mnoho zkušených jeskyňářů. Smekám před ní a doufám, že ji zápal neopustí a vyroste nám z ní hodně dobrá jeskyňářka 
Tyto stránky byly vytvořeny pomocí služby Jeskyňář.cz - http://www.jeskynar.cz
Creative Commons License
Na veškerý obsah, pokud není autorem příspěvku uvedno jinak, se vztahuje licence
Creative Commons Attribution-Noncommercial-Share Alike 3.0.